Czy jesteśmy u progu naukowej i technologicznej rewolucji, która może bardzo pozytywnie wpłynąć na wiele dziedzin naszego życia (a także na nasze portfele)? Wygląda na to, że dowiemy się o tym już wkrótce.

Jestem laikiem w sprawach energetyki, dlatego poniższa notka będzie głównie zbiorem cytatów z moimi tylko lakonicznymi komentarzami. Nie mniej uważam, że temat jest bardzo ciekawy i niezwykle ważny (dla naszej cywilizacji).

Źródłem tej rewolucji ma być katalizator energii e-cat wykorzystujący zjawisko „zimnej fuzji”. Krótko o tym, z czym to się je:

Co to jest Katalizator Energii (E-Cat) ?

Jest to urządzenie wykorzystujące reakcję "zimnej fuzji" opracowane przez włoskiego inżyniera i wynalazcę Andrea Rossiego. Produkuje ciepło poprzez umieszczenie proszku niklu złożonego z bardzo małych cząstek (nano- lub mikro- metrowych) w środowisku sprężonego wodoru oraz utajnionych katalizatorów, które zwiększają skuteczność reakcji. Kiedy środowisko to jest podgrzewane do około 450 – 500 C, zaczynają mieć miejsce reakcje nuklearne.  Reakcja ta wyzwala ogromną ilość energii zużywając przy tym bardzo mało wodoru i proszku niklu.

Kim jest Andrea Rossi ?

Jest włoskim inżynierem i wynalazcą, który od kilku dekad pracuje nad projektami związanymi z energetyką. Obecnie jest prezesem i założycielem Leonardo Technologies Incorporated Bedford w stanie New Hamshire.

Co to jest "Zimna Fuzja" ?

Jest to termin, który opisuje szeroki wachlarz reakcji jądrowych – w tym syntezy jądrowej – w stosunkowo niskich temperaturach. Na przykład, zamiast w temperaturze kilkuset milionów stopni jak we wnętrzu gwiazd, takich jak nasze Słońce.

Katalizator Energii – FAQ

The controversial phenomenon called "Cold Fusion" (CF), "Low Energy Nuclear Reactions"(LENR) or Chemically Assisted Nuclear Reactions" (CANR) involves the proposed ability to initiate a wide variety of nuclear reactions in solid materials using much lower energies than thought possible. Rather than using brute force to move nuclei to within reaction distance, apparently a mechanism exists in a lattice structure that is capable of circumventing any Coulomb barrier, allowing certain nuclei to interact.

 

A STUDENT'S GUIDE TO COLD FUSION

Cold Fusion More than Junk Science 60minutes 9-4-19

Czyli mnóstwo energii otrzymanej z niewielkiej ilości dwóch powszechnie występujących w ziemskim środowisku pierwiastków chemicznych. Oprócz "zimnej fuzji Rossiego" jest również "zimna fuzja w wersji polsko-ukraińskiej".

Wideo z wstępnych testów e-cat przeprowadzonych na początku tego roku:

http://www.youtube.com/watch?v=Jr0ysNSN9Ng&feature=player_embedded

Trzy miesiące temu katalizator energii e-cat został opatentowany:

Ta świetna nowina musiała czekać ponad miesiąc na osoby zainteresowane sprawą Rossiego. Przez kilka ostatnich dni trudno było zweryfikować czy patent na stronie włoskiego urzędu patentowego jest faktycznie przyznany… aż tu nagle wszyscy gratulują Rossiemu :), a na blogu włoskiego dziennikarza Danniella Passeriniego pojawiło się potwierdzenie. Link do tego patentu pojawił się także na stronie greckiej spółki która ma produkować reaktory – Defkalion Energy.

Katalizator Energii opatentowany 6 kwietnia !

 Zdanie wśród świata naukowego na temat zimnej fuzji są podzielone: